25 sierpnia 2020

Skąd brać rośliny za darmo do ogrodu?

Rośliny za darmo można pozyskać na kilka sposobów. Możesz w ten sposób obsadzić cały ogród jeśli tylko włożysz w to nieco wysiłku i czasu.

 

Pozyskaj rośliny wprost z “pola”.
Po rośliny możesz udać się za płot na przysłowiowe pole. Wiele roślin z łąki i zbiorowisk tego typu możesz wykorzystać w swoim ogrodzie np. krwawnik, nawłoć czy rumianki. Jest to metoda godna polecenia zwłaszcza miłośnikom ogrodów naturalistycznych.

Zbieraj nasiona samodzielnie.

Nasiona możesz zbierać wszędzie – na łące, na działce u znajomych, na miejskim kwietniku. Warto zapytać najbliższych znajomych, z pewnością coś dla Ciebie znajdą. A potem tylko wysiewaj je w swoim ogrodzie.

 

Rozmnażaj rośliny samodzielnie.

Rozmnażaj byliny i krzewy zamiast je kupować. Byliny często po prostu dzielimy. Rozmnażanie krzewów też jest często banalnie proste jak choćby w przypadku wierzby czy bluszczu, których gałązki wystarczy odciąć od rośliny matecznej i po prostu wetknąć w ziemię.

 

Korzystaj z wymian nasion i sadzonek.

Na ogrodniczych forach i w grupach na Facebooku wymiany cieszą się dużą popularnością. Ich członkowie wymieniają się nasionami, cebulami a nawet sadzonkami. Gdy masz czegoś w nadmiarze możesz wymienić się na coś, czego nie posiadasz , jeśli tylko znajdzie się chętny na Twoje rośliny. Jeśli chcesz możesz również skorzystać z lokalnych wymian roślin, które są coraz częściej organizowane np. w domach kultury, przy okazji kiermaszów, akcji na ogródkach działkowych etc.

 

Szukaj na portalach ogłoszeniowych.

Portale ogłoszeniowe takie jak Gumtree, OLX i lokalne Grupy na Facebooku (oddam, sprzedam, wymienię) oferują ogrom roślin za darmo lub za przysłowiową „czekoladę”.

Udostępnij!
Powrót do listy
Oferta

Stworzymy ogród
Twoich marzeń.