27 sierpnia 2020

Rośliny odstraszające komary. Warto posadzić je w swoim ogrodzie

Rośliny odstraszające komary

W letnie wieczory miło dłużej posiedzieć na świeżym powietrzu. Gdyby tylko nie było tych okropnych komarów! Nierzadko nie pomagają nawet repelenty i świece zapachowe. Tymczasem wystarczy posadzić w ogrodzie lub okolicach tarasu odpowiednie rośliny o specyficznym, silnym zapachu. Wytwarzane przez nie olejki eteryczne skutecznie odstraszają latających intruzów.

Rośliny odstraszające komary: kocimiętka, koper włoski, lawenda wąskolistna, komarzyca, bodziszek korzeniasty. Taką antykomarową  kompozycję warto uzupełnić także aromatycznymi roślinami: aksamitka, pachnąca pelargonia (anginka), żeniszek i zioła (bazylia, mięta, melisa, rozmaryn).

 

Kocimiętka Faassena (Nepeta Faasenii)

To popularna bylina dorastająca do 40 cm wysokości, o lekko pokładających się pędach. Zakwita na początku lipca i aż do września zdobi ogród kwiatami podobnymi do lawendy, które efektownie prezentują się na tle drobnych szarozielonych liści.

Zapach kocimiętki odstrasza komary i meszki, ale bardzo podoba się kotom, co bywa niekiedy przyczyną niszczenia roślin – zwierzęta czasem tarzają się w jej kępach lub podgryzają młode pędy.

Kocimiętka jest mało wymagająca i dobrze znosi suszę. Aby prezentowała się dekoracyjnie co roku, wiosną zaleca się skrócić jej pędy nisko przy ziemi. Bylinę warto sadzić z lawendą – razem stworzą bardzo efektowną kompozycję.

Udostępnij!
Powrót do listy
Oferta

Stworzymy ogród
Twoich marzeń.