27 sierpnia 2020

Trawnik z rolki. Z czym to się wiąże?

Na popularność trawnika z rolki wpływa z pewnością fakt, że darń, z której błyskawicznie powstaje gęsty jak aksamit zielony dywan, jest coraz łatwiej dostępna na naszym rynku. Producentów przybywa, konkurencja rośnie, a efektem są niższe ceny.

 

Jeśli już zdecydujemy się na trawnik z rolki, musimy podjąć decyzję, jaką darń kupić: uprawianą wcześniej w gruncie (odciętą od podłoża w odpowiednim momencie) czy na folii. Ta druga jest wprawdzie droższa, ale ma mocniejszy, nieuszkodzony w czasie odcinania system korzeniowy, dzięki czemu szybciej ukorzeni się w nowym miejscu. Łatwiejsze jest też jej układanie, gdyż rolki są lżejsze i bardziej odporne na rozerwanie. Mniej pracochłonna jest również późniejsza pielęgnacja ułożonego z nich trawnika.

GRUNT TO PODŁOŻE

Trawnik można układać od wiosny do jesieni, najlepiej w pochmurne i raczej chłodne dni. Gdy jednak jesteśmy zmuszeni rozwijać darń w upały, należy to robić o świcie, jak najszybciej po przywiezieniu rolek na teren działki. Jeśli jednak zaistnieje konieczność przechowania darni do następnego dnia, ułóżmy ją w zacienionym, zacisznym miejscu i przykryjmy cienką białą agrowłókniną, co zminimalizuje jej nagrzewanie się i wysychanie. Dotyczy to także rolek czekających na swoją kolej w czasie rozwijania trawnika. Pamiętajmy też, by zaraz po przywiezieniu zdjąć folię zabezpieczającą trawę w czasie transportu.

Przed rozłożeniem trawnika należy odpowiednio przygotować podłoże – tak samo troskliwie jak przed wysiewem nasion przy zakładaniu tradycyjnej murawy. Zadbajmy, żeby miało lekko kwaśny odczyn (pH ok. 6,5), było żyzne i dobrze utrzymujące wilgoć, ale jednocześnie przepuszczalne dla wody. Warstwa urodzajna powinna mieć przynajmniej 10 cm grubości. Jałową piaszczystą ziemię wzbogacamy próchniczną ziemią (w ostateczności substratami torfowymi). Mało przepuszczalne podłoże rozluźniamy gruboziarnistym piaskiem (w skrajnych wypadkach wykonujemy drenaż).

Po ułożeniu dociskamy trawę do podłoża, dokładnie ją wałując, zarówno wzdłuż, jak i w poprzek pasów. Na skarpach zabezpieczamy darń przed osuwaniem się, przybijając drewnianymi kołeczkami do podłoża. Krawędzie trawnika wykańczamy obrzeżami lub obsypujemy ziemią – wówczas nie będą przesychać.

Udostępnij!
Powrót do listy
Oferta

Stworzymy ogród
Twoich marzeń.